Rymanowska Orkiestra Dęta

Rymanowska Orkiestra Dęta

Wicemistrz świata i mistrz polski orkiestr dętych

W obecnym składzie orkiestra działa od września 2014 roku, chociaż tak naprawdę jej historia sięga lat przedwojennych. W 1924 roku, z inicjatywy Ochotniczej Straży Pożarnej w Rymanowie podjęto działania zmierzające do założenia strażackiej orkiestry dętej.

Niestety, wybuch II wojny światowej przerwał na wiele lat działalność rymanowskiego zespołu. Dynamiczny rozwój orkiestry nastąpił w latach powojennych. Została ona odbudowana jako zakładowy zespół działający przy Spółdzielni Pracy „Jedność”
w Rymanowie. Z niewielkimi przerwami na przestrzeni lat, orkiestra działa do dnia dzisiejszego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie.

W 2014 roku szeregi wcześniej działającej orkiestry zasilili młodzi muzycy – uczniowie Szkoły Muzycznej I st. w Rymanowie oraz uczniowie pobliskich szkół muzycznych. Na czele orkiestr stanął młody ambitny absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu Pan Mieszko Szybka. 

 

W działalność zespołu zaangażowali się ludzie dla których muzyka jest pasją. Jej członkowie to grupa muzycznych zapaleńców, wykonawcy którzy najwięcej wiedzą o możliwościach swoich instrumentów. Pragną bawić, wzruszać i zarażać miłością do muzyki orkiestrowej. Tworzą muzykę klasyczną, rozrywkową i filmową. . Do pracy podchodzą z ogromną pasją 

i zaangażowaniem, a ich celem jest dotarcie do jak najszerszego grona melomanów. Obecnie orkiestra stała się istotnym ogniwem w życiu gminy, powiatu i województwa. Jest doskonałą formą rozwoju dzieci i młodzieży, a także spoiwem wzmacniającym więzi. Poszerzają horyzonty muzyczne poprzez łączenie orkiestry dętej i smyczkowej. Tworzą w ten sposób wyjątkowy skład symfoniczny. 

Dzięki temu połączeniu powstają tak wspaniale projekty jak Soli Deo Gloria oraz Koncerty Muzyki Filmowej. Obecnie orkiestrę tworzy grupa 65 zapalonych muzyków. W 2022 roku orkiestra nawiązała współprace z grupą mażoretkową „Sunshine” działającą przy Gminnym Ośrodku Kultury w Besku. Na czele grupy tanecznej liczącej ponad 100 tancerek stanął młody energiczny choreograf Adam Robel. Grupa taneczna może pochwalić się licznymi nagrodami na Mistrzostwach, Festiwalach i Konkursach m. in tytuł Mistrza Polski oraz Mistrza i II- wicemistrza świata podczas Mistrzostw Świata federacji IAM w kategorii pompon scena i BMI.

W połączonym składzie orkiestra wraz z mażoretkami, występują w kategoriach musztry paradnej, osiągając czołowe miejsca w Polsce oraz na arenie międzynarodowej. W 2023 roku została założona dziecięca orkiestra dęta, którą prowadzi Pan Patryk Sobiecki, dzięki tej inicjatywie najmłodsi adepci mogą stawiać pierwsze kroki w orkiestrowym świecie.

Osiągnięcia w ostatnich latach

• Mistrz Polski podczas I Mistrzostw Polski Orkiestr Dętych w Radomiu – 26 września 2021 r. – odebranie tytułu Mistrza Polski Orkiestr Dętych 2021 na koncercie laureatów w Radomiu. W konkursie brało udział osiem orkiestr z całego kraju. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Polskich Orkiestr Dętych.
• 19.10.2021 r. otrzymanie medalu „Za Zasługi dla Miasta i Gminy Rymanów”
• Złoty dyplom podczas XVIII Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Trąbka” Bielsko – Biała- 4-5. Czerwca 2022. W festiwalu wystąpiło szesnaście orkiestr, w tym jedna zagraniczna. Organizatorem festiwalu był Polski Związek Chórów i Orkiestr Dętch oddział Bielsko -Biało. Konkurs był pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
• 20.06.2022 otrzymanie honorowego medalu „ Zasłużony dla Kultury Polskiej”
od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polski Pana Piotra Glińskiego
• V Festiwal Orkiestr Dętych o Puchar Prezydenta Miasta Szczecin – 19-21 sierpnia 2022 r. – Zdobycie najwyższej punktacji wśród wszystkich wyróżnionych orkiestr.
W festiwalu brało udział osiem orkiestr. Organizatorem Festiwalu był Prezydent Miasta Szczecin.
• 04.09.2023 – odebranie nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego w wysokości 20 000 zł.
• Grand Prix – podczas VI Międzynarodowego Konkursu Orkiestr Dętych „Golden Sardana „ w Barcelonie – uzyskując najwyższą punktacje w historii festiwalu 100/100 w kategorii koncert oraz parada.
• Grand Prix – podczas II Ogólnopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych „A-gama”
w Besku
• Mistrz Polski 2024 – podczas III Mistrzostw Polski Orkiestr Dętych w Radomiu
• 3 miejsce w Show – musztra paradna
• Najlepsi soliści III Mistrzostw Polski Orkiestr Dętych Maksymilian Cieślik(saksofon)
oraz Kamila Rymarowicz ( saksofon)
• II miejsce dla Pana Mieszka Szybka w klasyfikacji generalnej dyrygentów
III Mistrzostw Polski Orkiestr Dętych w Radomiu
• Zakwalifikowanie się do Mistrzostw Świata Orkiestr Dętych w Indonezji (2025 r.) oraz Meksyku (2026 r.)

 

Foto.: Maciej Czado