Spotkanie autorskie za nami

Blisko 150 gości spotkania autorskiego z Robertem Antoniem, autorem książki Anna Potocka z Działyńskich. Dobroczynność owinięta godnością„, które odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie w dniu 9 lutego br. Rozmowę pełną wspomnień i ciekawostek z procesu tworzenia książki, badań oraz poszukiwań przeprowadziła znakomita Małgorzata Śliwka. W klimat wieczoru, na samym jego początku wprowadziła uczestników Pani Beata Litwin – poetka, artystka i działaczka kulturalna, recytując wiersz o Annie Potockiej autorstwa Krzysztofa Śliwki.

Robert Antoń pochodzi z Rymanowa, jak sam powiedział czuł się w obowiązku napisać książkę o Hrabinie Potockiej, która była założycielką Uzdrowiska w Rymanowie-Zdroju. W spotkaniu udział wzięli mieszkańcy gminy Rymanów oraz liczni goście z całego regionu, przyjaciele autora, a także pasjonaci i fani działalności i życia Anny Potockiej. W rozmowie, autor przyznał, że proces badawczy przyniósł tak wiele materiałów na temat Hrabiny Potockiej, że jest to temat na zupełnie nową publikację.

Mam w sobie coś z śledczego. Uwielbiam dociekać i łączyć fakty. Kiedy odkrywam coś nowego i udowadniam to, mam niebywałą satysfakcję”

– powiedział Robert Antoń zapytany o ulubiony etap pracy nad książką.

Po trwającej ponad godzinę rozmowie, o zadawanie pytań poproszeni zostali goście wieczoru. Tym nie było końca. Pytali o opinie autora na temat bieżącej architektury Uzdrowiska, o kwestie związane z życiem prywatnym i łączeniu pracy nad książką z pracą i rodziną, namawiali i wręcz apelowali o stworzenie kolejnej książki o Annie Potockiej, która byłaby oparta na odnalezionych materiałach, wspominanych w rozmowie.

Robert Antoń wykorzystał wieczór na podziękowania dla osób nierozerwalnie związanych z powstaniem książki. Dziękował przede wszystkim byłemu Burmistrzowi Gminy Rymanów, Wojciechowi Farbańcowi, który, jak mówił, zainspirował go do napisania tej książki i wspierał w całym procesie twórczym. Podziękowania również skierowano do Pana Czesława Szajny ze stowarzyszenia Nasz Rymanów, który był pomysłodawcą i współorganizatorem wieczoru autorskiego. Na koniec, goście mogli zdobyć książkę.

Spotkanie uzupełniła wspaniała wystawa stworzona z archiwalnych, w dużej mierze wcześniej niepublikowanych, fotografii obecnych i nieistniejących już budynków. Znalazła się również mapa Rymanowa-Zdroju z lokalizacją dawnych i obecnych budynków uzdrowiskowych. Wieczór autorski poprowadziła Pani Alina Pulnar z GOK w Rymanowie.