Kapela Rymanowianie
zespół muzyki ludowejod 26 lat na scenie
Kapela Ludowa „Rymanowianie” została założona w 1999 roku. Działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie. Swymi koncertami uświetnia dożynki, biesiady, festyny promocyjne i inne imprezy. Ponadto bierze udział w wielu przeglądach kapel - nie tylko w województwie podkarpackim.
Do swego repertuaru Kapela włączyła melodie i przyśpiewki związane z regionem Podkarpacia oraz zawarte w „Dziełach wszystkich” Oskara Kolberga w części „Sanockie – Krośnieńskie”. Posiłkuje się utworami zapamiętanymi przez starszych muzykantów i pieśniarki z regionu, adaptując je na własny użytek. Kapela działa nieprzerwanie już 23 lata, dając co roku ok. 25-30 koncertów. Promuje lokalny folklor i kulturę. Stara się ocalić od zapomnienia dawne melodie i przyśpiewki, przekazuje coraz młodszym członkom kapeli spuściznę regionalnej muzyki ludowej.
Kapela wydała 7 płyt CD z opracowanymi przez siebie utworami. Przez lata jej skład się zmieniał. Odchodzili starsi a zaczynali współpracę z kapelą coraz młodsi. Przez cały okres działalności, w Kapeli występowało 34 muzykantów i śpiewaczek, którzy wzbogacali repertuar o swoje doświadczenie i umiejętności. Wiele pomysłów repertuarowych członkowie kapeli czerpią ze wspólnego muzykowania z innymi kapelami, śledząc konkursowe zmagania na licznych przeglądach, gromadząc materiały źródłowe (taśmy VHS, płyty CD, zapisy nutowe) nagrywając osoby, które znają stare, śpiewane jeszcze przez swoich rodziców i dziadków pieśni. Mobilizacją do kultywowania muzyki ludowej są koncerty, po których kapela zbiera gromkie brawa i wiele ciepłych słów.
Szczególnie ma to miejsce po koncertach w miejscowościach uzdrowiskowych (Rymanów-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Wysowa, Krynica czy Truskawiec na Ukrainie), gdzie spotykają się słuchacze z różnych, nierzadko odległych regionów. Na terenie Podkarpacia bardzo popularny jest Plebiscyt Kapel Ludowych prowadzony przez Radio Rzeszów. Od wielu lat „Rymanowianie”, głosami słuchaczy, plasują się na czołowych miejscach. Działalność artystyczna kapeli to nie tylko indywidualne koncerty, ale także współpraca z zespołami prezentującymi dawne obrzędy. Przy udziale kapeli został nagrany w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku cały obrzęd „Wesele Rymanowskie” we współpracy z Zespołem Obrzędowym „Rymanowianie”. Razem z zespołem obrzędowym z Trześniowa nagrane zostało „Wesele Trześniowskie”, a od wielu lat Kapela towarzyszyła Zespołowi Obrzędowemu „Rymanowianie” przy prezentacji „Wesela z okolic Rymanowa” na corocznych przeglądach „Wesele Podkarpackie” (zjeżdżają się zespoły obrzędowe z całego Podkarpacia) w Rymanowie-Zdroju i „Obrzędu Sobótkowego”. Ważną dziedziną działalności „Rymanowian” są koncerty i występy charytatywne dla Seniorów z DDP, dzieci i młodzieży z Warsztatów Terapii Zajęciowej, stowarzyszeń prowadzących charytatywne zbiórki dla potrzebujących, czy lokalnych organizacji promujących swój region.
Aby zachęcić młode pokolenie do kultywowania muzyki ludowej, członkowie kapeli przygotowują repertuar i zachęcają do udziału w konkursach i przeglądach pieśni i muzyki ludowej, sprawują opiekę nad młodzieżowymi zespołami ludowymi. Efektem tych działań był trzykrotny udział młodej skrzypaczki, nagrodzonej wyróżnieniami i dyplomem laureata oraz występ dziewczęcego zespołu śpiewaczego w kategorii Duży-Mały na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Kapela występuje w ludowych strojach z regionu krośnieńskiego, zachowując ich niepowtarzalny charakter.
Szczególne osiągnięcia i wyróżnienia
2005 – Odznaka Zasłużony Działacz Kultury (Jan Farbaniec – członek kapeli)
2005 – Nagroda Starosty Krośnieńskiego „Za Upowszechnianie i
Ochronę Kultury” (Edward Piotrowski – członek kapeli)
2006 – odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” (Edward Piotrowski – członek kapeli)
2008, 2017 –Nagroda Starosty Krośnieńskiego „Za Upowszechnianie
Kultury” (Kapela „Rymanowianie”)
2009 – odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (Józef Frydrych – członek kapeli)
2014 – Medal za „Zasługi dla Miasta i Gminy Rymanów” –
Józef Fydrych i Zbigniew Zielonka – członkowie kapeli
2017 – odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej”(Zbigniew Zielonka – członek kapeli)
2019 – Dyplom MKiDN za szczególne zasługi w upowszechnianiu
kultury ludowej ( Beata Radzięciak – członek kapeli)
2003 – laureat 37. Ogólnopolskiego Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych w
Kazimierzu nad Wisłą
2021 i 2022 – laureat 55 i 56 Ogólnopolskiego Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzunad Wisłą
– Liczne nagrody na festiwalach i przeglądach (przez cały okres działalności) m.in.:
Kolbuszowa, Korczyna, Zagórz, Trzcinica.
– Nagrania dla Radia Rzeszów, Radia Lublin, TVP3 Rzeszów, Telewizji Polsat
obecny skład kapeli
Beata Radzięciak – skrzypce I, śpiew
Zofia Florian – skrzypce sekund, śpiew
Igor Hella – śpiew
Piotr Klamut – cymbały
Adam Zielonka – klarnet, skrzypce, akordeon, śpiew
Zbigniew Zielonka -kontrabas, śpiew
Nowi członkowie:
Filip Stączek – akordeon
Melania Gnap – Skrzypce